neděle 9. prosince 2012

Cibulička sladká...

Je až s podivem, že jsem si cibulačku oblíbila teprve v posledních letech... Je to jedna z polévek, kdy se dá z minima ingrediencí (a tedy vlastně velmi lacino) vykouzlit veliká dobrota. Na tu zaručeně "pravou" cibulačku najdete všude určitě spoustu receptů, každý kuchař má ten svůj skvělý a zaručeně nejlepší... Výborná je samozřejmě pravá francouzská cibulačka, jejíž příprava je takový malý magický rituál. Jenže trvá trochu víc času, než je člověk obvykle schopný obětovat :-) Je fakt, že při karamelizaci cibulky a svařování s vínem se dá se zbytkem lahodného alkoholu zažít spoustu legrace, ale čeho je moc, toho je někdy příliš :-) 
Tady je tedy můj recept na dobrou domácí cibulačku. Teď v zimě skvěle zahřeje a taky zasytí! Vždyť je ze samých dobrot...

Moje cibulačka
Ingredience: 4 velké bílé cibule, 2 větší brambory, 50-100 g šunky, slaniny či moravského uzeného (pokrájené na malé kostičky), 100 g sýru Eidam, máslo - 4 lžíce, 1 litr vývaru (připravený ze zeleninové bujonové kostky), 2 bobkové listy, 4 zrnka nového koření, muškátový oříšek, zelená petrželka, pepř a sůl, veka jako příloha.
1. Cibule oloupeme a pokrájíme na kolečka. V hrnci rozpustíme 3-4 lžíce másla a cibuli na něm na mírném plameni velmi pomalu restujeme asi 10-15 minut, až cibule zezlátne.
2. Přidáme na malé kostičky pokrájené brambory a taktéž orestujeme dalších zhruba 5-10 minut. Cibule může mít zlatohnědou barvu, ovšem vše důkladně mícháme, aby se nám nepřipálilo dno hrnce. Nakonec přidáme na kostičky pokrájenou šunku, slaninu či moravské uzené (podle chuti - šunka je jemnější) a ještě chvíli restujeme.
3. Vše zaprášíme lžičkou hladké mouky, restujeme, přičemž následně zalijeme litrem vývaru a dobře promícháme. Přidáme bobkový list, celý pepř, osolíme, opepříme, dochutíme trochou strouhaného muškátového oříšku a vaříme zhruba 20 minut na středním plameni.
4. Bagetu nebo veku nakrájíme na plátky, které nasucho (případně zakápnuté trochou olivového oleje) opečte dokřupava a dozlatova na pánvi. Kdo má raději veku pokrájenou na menší kostičky, může zůstat u svého zvyku.
5. Do talířů vložíme na drobné kostičky nakrájený sýr (může být i nahrubo nastrouhaný), zalijeme polévkou a navrch položíme 1-2 plátky veky a posypeme pokrájenou zelenou petrželkou.
6. Lze podávat i s tmavým chlebem, to zvlášť v případě, pokud ten světlý doma nemáte. :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat